sobota, 14 września 2013

chleb żytni sitkowySkładniki :

50g zakwas żytni aktywny o wydajności 200%
475g mąka żytnia sitkowa typ 1400
9g sól

Osobiście uważam , że chleby żytnie : razowy , pytlowy oraz sitkowy właśnie , to jak trzech tenorów polskiego piekarstwa - klasyka i lektura obowiązkowa jednocześnie. Warto wiedzieć , że chleby z dużym udziałem mąki żytniej sitkowej były w naszym kraju prekursorami tych , do których zaczęto stosować bardziej ekskluzywne dodatki jak bakalie czy orzechy. Świetnie spisują się w tej roli , a to z co najmniej trzech powodów : wspaniałej tekstury dzięki śluzowatości mąki żytniej , stosunkowo neutralnemu smakowi mąki żytniej sitkowej oraz optymalnie mocnemu i sprężystemu miękiszowi .
Receptura na mój chleb sitkowy pochodzi jeszcze z lat 60 - tych ubiegłego stulecia , przygotowana jest wyłącznie na żytnim zakwasie (dokarmianym nie dawniej niż 2-3 dni wstecz) metodą skróconą do 3 faz - półkwas , kwas , ciasto właściwe . Jak proste są składniki , a jak  wiele z nich potrafi zdziałać człowiek w porozumieniu z naturą.

1 faza - półkwas 
 • 50g zakwas żytni aktywny jako zaczątek
 • 25g woda temp. 24 oC
 • 50g mąka żytnia sitkowa typ 1400

Do zakwasu dodaj wodę dokładnie wymieszaj następnie mąkę i ponownie zamieszaj . Tak przygotowaną fazę półkwas o wydajności 166 % czyli ścisłą i dość chłodną pozostaw pod przykryciem do fermentacji na 10 -12 godzin. Taka właśnie temperatura oraz konsystencja ciasta (wydajność) tej fazy powoduję budowanie aromatu przyszłego pieczywa. Najczęściej nastawiam tą fazę na noc.

2 faza - kwas
125g półkwas (cała 1 faza)
125g mąka żytnia sitkowa typ 1400
150g woda temp 30 oC

Wszystkie składniki wymieszaj na zasadzie jak w fazie poprzedniej i pozostaw do fermentacji na 7-9 godzin. 2 faza - kwas posiada odmienne parametry niż 1 faza - półkwas , zgodnie z zasadą naprzemiennego stosowania faz ścisłych i zimnych oraz ciepłych i luźnych. Wydajność fazy - kwas wynosi 200% , czyli dokładnie tyle samo co użytego zakwasu żytniego jako zaczątku.

3 faza - ciasto właściwe
 • 400g kwas (cała faza poprzednia)
 • 200g mąka żytnia sitkowa typ 1400
 • 9g sól
 • 150g woda temp 32 oC

Wszystkie składniki ciasta mieszaj 5-7 minut , ja najczęściej robię to zwykłą łyżką.
Wypiekaj z zaparowaniem (spryskaj wodą tuż po wstawieniu ciasta do piekarnika) w temperaturze 230oC przez około 5 minut i następnie zmniejsz do 200oC i dalej piecz jeszcze 30 minut (cały wypiek 35 minut). Bezpośrednio po wyjęciu chleba z piekarnika ponownie spryskaj wodą i pozostaw do przestygnięcia.

Ciasto przygotowane jest na maksymalnej wydajności (187%) co widać po wielkości porów miękiszu mojego chleba sitkowego na zdjęciach. Lubię luźne ciasta i wilgotny miękisz , ale jeśli chcesz mieć miękisz o nieco mniejszej porowatości zamiast 150g wody w fazie ciasto właściwe , dodaj jej 120g. Po mieszaniu przełóż ciasto do formy i pozostaw pod przykryciem do fermentacji końcowej , która ze względu na już chłodniejszy wrzesień zajęła 3 godziny.


wpis dołączam do http://zapachchleba.blogspot.com/p/na-zakwasie-i-na-drozdzach.html

5 komentarzy:

 1. Adam , pieczesz piękne i zdrowe chleby , jest co podziwiać

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję Ci za miłe słowa , warto podkreślać , że to także nasze polskie receptury i chleby :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Thank you Adam...super Polish Chleb! I love it...will try your fantastic recipe

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzeciego tenora jeszcze na blogu nie mam, a własnie dostałam żytnią sitkową, prosto z młyna. Pozwolę sobie wykorzystać przepis.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super , pochwal się koniecznie , bo w Twoim wydaniu na pewno będzie świetny chlebuś :)

   Usuń