Składniki :
100g aktywny zakwas pszenny
450g mąka pszenna typ 500
15g słód jęczmienny palony
3g drożdże instant
9g sól
20g polski olej rzepakowy tłoczony na zimno
250g woda
10g pestki słonecznika
5g płatki owsiane
5g siemię lniane
kleik z mąki pszennej z wodą
Bułki słodowe to prosta jednocześnie ciekawa propozycja na śniadanie czy po prostu do kanapek. Użyłem słodu jęczmiennego palonego , ale można go zastąpić melasą. Aby podkreślić smak i nadać odpowiednią strukturę miękiszu oraz chrupkość skórki recepturę oparłem na pszennej kwaso-podmłodzie to znaczy jednoczesnym połączeniu dojrzałego aktywnego ( dwukrotnie dokarmionego) zakwasu pszennego (kwasu) z rozczynem drożdżowym (podmłodą). Posypkę wykonałem z ziaren siemienia lnianego, pestek słonecznika oraz płatków owsianych przyklejonych na kleik pszenny.
Przygotowanie :
1 faza kwaso-podmłoda (zakwaso-rozczyn)
- 100g zakwas pszeniczny (aktywny dwukrotnie dokarmiony)
- 150g woda temp 26-28 oC
- 3g drożdże instant
- 150g mąka pszenna typ 500
Tak przygotowany zakwaso-rozczyn (kwaso-podmłodę) pozostawić pod przykryciem w ciepłym miejscu na 3 godziny.
2 faza ciasto właściwe
- 403g kwaso-podmłoda
- 9g sól
- 15g słód jęczmienny palony
- 300g mąka pszenna typ 500
- 100g woda temp 28 oC
- 20g polski olej rzepakowy tłoczony na zimno
Wszystkie składniki mieszaj 12 minut i pozostaw w spoczynku na 20minut. Następnie podziel na porcje po około 100g, uformuj w kule i ponownie pozostaw pod przykryciem do rozrostu końcowego na około 50minut. Po tym czasie posmaruj przy pomocy pędzelka z wierzchu kleikiem wykonanym z mąki pszennej i wody oraz oprósz posypką z siemienia, płatków owsianych i słonecznika. Teraz wstaw do rozgrzanego do 220 oC piekarnika , spryskaj po wierzchu wodą (zaparowanie) i piecz przez 5 minut , następnie zmniejsz temperaturę do 190 oC i dalej wypiekaj przez 15 minut (20 minut cały wypiek).
wpis znajdzie się na liście na zakwasie i na drożdżach http://zapachchleba.blogspot.com/p/na-zakwasie-i-na-drozdzach.html
Świetne bułki, własnie je zrobiłem. Zrobiłem je co oprawda z mąki chlebowej, ale bardzo fajny miekisz i kolor.. No i ten charatkerytyczny zapach słodu (uzyłem czekoladowy), zwłaszcza tuż po upieczeniu. Toche skórka mogła mi wyjśc bardzie chrupiąca, ale mimo tego bułki w domu zostały zakwalifikowane do tzw. wielokrotengo wypieku - mają byc wypiekane wiele razy :)
OdpowiedzUsuńNa chrupkość skórki zasadniczy wpływ ma odpowiednio wysoka temperatura w pierwszych 5 minutach wypieku . Testowałem ostatnio całą gamę słodów i warto pamiętać iż niektóre nadają efekt delikatnego centrum (miękiszu) i chrupiącej skórki ale inne powodują efekt bułki McDonalds czyli delikatna i miękka skórka. Słody to wspaniały naturalny dodatek dający wiele "opcji" efektów wypiekowych , no i przedłużają świeżość pieczywa , pozdrawiam
Usuń