środa, 12 marca 2014

bułki gryczane pełnoziarniste



 Składniki :

   150g mąka gryczana pełnoziarnista
   330g mąka pszenna typ 500
   3g drożdże instant
   8g sól
   10g słód jasny pszenny
   20g olej rzepakowy
   290g woda  







           Z racji pracy zawodowej zagłębiam się obecnie w receptury na wszelkiej maści pieczywo z udziałem mąki gryczanej oraz owsianej i jako "produkt uboczny" tej pracy przedstawiam prostą recepturę na bułki gryczane pełnoziarniste o zupełnie niespodziewanym smaku. Użycie dobrej mąki gryczanej pełnoziarnistej w połączeniu ze słodem pszennym i olejem rzepakowym powoduje , że smak jest bardzo zaskakujący , nie przytłaczający gryką a jednocześnie to właśnie ta mąka gryczana powoduje niezwykłą chrupkość wypieku. O właściwościach zdrowotnych nie będę się rozpisywał , wspomnę tylko o bogactwie błonnika , magnezu , potasu witamin z grupy B i PP.
Recepturę opracowałem metodą pośrednią (2-fazową) na bazie dojrzewającej podmłody pszenno-gryczanej (rozczynu drożdżowego).

1 faza : podmłoda pszenno gryczana (rozczyn drożdżowy)
  • 290g woda o temp.22oC
  • 3g drożdże instant
  • 150g mąka gryczana pełnoziarnista
  • 100g mąka pszenna typ 500
Drożdże rozprowadź w wodzie , następnie dodaj mąki , dokładnie zamieszaj jak na poniższym zdjęciu i pozostaw pod przykryciem do fermentacji na 3,5 godziny.


















2 faza : ciasto właściwe
  • 543g podmłoda ( cała faza poprzednia)
  • 8g sól
  • 10g słód jasny pszenny
  • 240g mąka pszenna typ 500
  • 20g olej rzepakowy
Wszystkie składniki mieszaj 20 minut do osiągnięcia konsystencji jak na poniższym zdjęciu.
Po wymieszaniu pozostaw w spoczynku (leżakowanie) na 40 minut do przefermentowania całego ciasta.


















Po 40 minutach leżakowania lekko zagnieć (tzw. przebicie) celem pozbycia się gazów fermentacji i ponownego napowietrzenia a następnie uformuj walec jak na poniższym zdjęciu. Przykryj ścierką i pozostaw w ciepłym miejscu na 60 minut do fermentacji końcowej (rozrost).


















Po 60 minutach prawidłowo (dwukrotne zwiększenie objętości)  wyrośnięte ciasto w postaci walca pokrój nożem jak na poniższym zdjęciu. Przełóż na blachę wypiekową , natnij natłuszczoną żyletką wzdłużnie z góry , i spryskaj delikatnie wodą.
















Wypiekaj z bardzo lekkim zaparowaniem (spryskaj piekarnik wodą tuż po wsadzie bułek do wypieku) w temperaturze 210oC przez 5 minut i następnie jeszcze około 15 minut w temperaturze 180-190oC.

PROSTE , SMACZNE , ZDROWE - A JAK CHRUPIĄ :)




Wpis dołączam do http://zapachchleba.blogspot.com/p/na-zakwasie-i-na-drozdzach.html

9 komentarzy:

  1. Piękne trójkątne bułeczki. Wyglądają niezwykle apetycznie :) pozdrawiam M.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki Małgosiu :) Mnie najbardziej zaskoczył smak - tzn. brak ciężkiej nuty gryczanej , za którą nie szczególnie w pieczywie przepadam , pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniałe bułeczki, ciekawa jestem czy można zastąpić mąkę gryczaną mąką jaglaną ? Twoimi bułeczkami zapachniało aż u mnie:))

    OdpowiedzUsuń
  4. Niemal czytasz w moich planach:) właśnie jem chleb jaglany , który postaram się opublikować jak najszybciej , a dokładnie w bułeczkach można zastąpić mąkę gryczaną - jaglaną, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. piekłam. pyszne. robiłam tez wersje z pelnoziarnista mąka pszenna by byly jeszcze zdrowsze. przepis super bo wszystkie bułki się udały. ..jeden minus to to że moje nie były tak ksztaltne jak Twoje ;) brak wprawy i profesjonalizmu. pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. Super :) Od jakiegoś czasu w mojej "poczekalni" do wypieków jest mąka pszenna pełnoziarnista , bardzo przyjemna i bogata w składniki , pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam, chciałabym wykonać te piękne bułki czy jednak mogę pominąć słód i również dobrze się upieką?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. można pominąć słód - skórka będzie mniej chrupiąca a miękisz mniej delikatny pozdrawiam Cię

      Usuń