poniedziałek, 24 marca 2014

bułki z ciecierzycy z sezamem i czarnuszką
    Składniki :

    400g mąka pszenna typ 500 
    100g mąka z ciecierzycy
    3g drożdże instant
    8g sól
    20g oliwa z oliwek
    2g czarnuszka
    8g uprażone ziarno sezamowe 
    310g  woda


    kleik do smarowania :

    10g mąka żytnia typ 720 
    40g zimna woda


         Cieciorka , sezam , oliwa z oliwek i czarnuszka to nie tylko nuta , lecz cały akord smakowy pochodzący w większej części ze sławnej i pysznej pasty hummus. Jak smakuje to połączenie w delikatnym pieczywie wyborowym, warto spróbować , bo jest w tym zestawie i charakter i jednocześnie harmonia.
   Jeśli spojrzymy na to przez pryzmat zdrowia natomiast , to już sama ciecierzyca jest znakomitym źródłem tak ważnych witamin jak ryboflawina,  tiamina, kwas foliowy, niacyna, oraz wapnia , magnezu , fosforu, potasu i żelaza. Zawiera zbawienny dla przewodu pokarmowego błonnik ale również kwas linolowy i oleinowy. W diecie wegetariańskiej jest substytutem mięsa , a to z powodu zawartości aminokwasów.
           Moją recepturę przygotowałem na zimnej i "długiej" podmłodzie , to znaczy na rozczynie drożdżowym , przygotowanym na zimnej wodzie i tak pozostawionym do fermentacji na wiele godzin w lodówce. Takie postępowanie powoduje powolny proces fermentacji drożdżowej (alkoholowej) , co w bardzo znacznym stopniu zwiększa jakość miękiszu oraz smakowitość i aromat wypieku. To jeden "patent" wart zapamiętania , kolejny to dodanie oliwy z oliwek w trakcie mieszania dopiero po 12 minutach- dlaczego tak późno? Otóż dodając wszelkie tłuszcze po około kilkunastu minutach mieszania ciasta pszennego , dajemy możliwość wytworzenia się odpowiednich wiązań siatki glutenowej. Innymi słowy dodając tłuszcze do ciasta na początku , będzie bardziej kruche , dodając po kilkunastu minutach miękisz będzie zupełnie inny , "lepiej powiązany". Spróbujcie to przenieść na grunt choćby receptury na ciabattę a efekty będą zaskakujące.1 faza : zimna i długa podmłoda czyli powoli fermentujący (w lodówce) rozczyn drożdżowy :
 • 310g zimnej wody
 • 3g drożdżę instant
 • 100g mąka z ciecierzycy
 • 200g mąka pszenna typ 500
Składniki mieszamy 2-3 minuty i w postaci jak na poniższym zdjęciu wstawiamy przykryte do lodówki na 8-12 godzin .2 faza : ciasto właściwe i zdobienie
 • 613 g podmłoda (cała faza poprzednia)
 • 200g mąka pszenna typ 500
 • 8g sół
 • 20g oliwa z oliwek (dodana do mieszania po 12 minutach)
zdobienie :

10g mąka żytnia typ 720
40g woda
2g czarnuszka
8g uprażone ziarno sezamowe

Po 8-12 godzinach wyjmujemy z lodówki przefermentowana podmłodę , pozostawiamy na około 30-60 minut aby się ociepliła , dodajemy mąkę oraz sól i mieszamy 12 minut. Dopiero po 12 minutach dodajemy oliwę i dalej mieszamy 8 minut (łącznie mieszanie 20minut). Po wymieszaniu , ciasto pozostawiamy do tzw fermentacji wstępnej na 20 minut (pod przykryciem). Następnie dzielimy ciasto na kęsy po około 100g i formujemy kształtne kulki , które układamy na blaszce wypiekowej i pozostawiamy (jak zwykle pod przykryciem) do fermentacji końcowej (rozrostu) co powinno potrwać 60 minut.
W tym czasie z 10g mąki żytniej typ 720 i 40g wody sporządzamy kleik  poprzez b. dokładne wymieszanie tych składników. Kiedy po 60 minutach nasze kulki podwoiły objętość , smarujemy je z wierzchu kleikiem i posypujemy mieszanką czarnuszki i uprażonego ziarna sezamu.
Wypiekamy z intensywnym zaparowaniem (spryskując wodą tuż po wsadzie do piekarnika) najpierw 5 minut w temp 210-220oC i następne około 15 minut w temperaturze 180-190oC. Bezpośrednio po wyjęciu ponownie spryskujemy wodą . Bułeczki gotowe -samcznego:)

Wpis dołączam do http://zapachchleba.blogspot.com/p/na-zakwasie-i-na-drozdzach.html7 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. wystarczy "nie poganiać drożdży" - powoli , w lodówce pięknie się namnażają i efekt murowany :)
   pozdrawiam Cię

   Usuń
 2. Przypomniałeś mi, że mam od dawna mąkę z ciecierzycy i ona mnie na pewno woła. Zrobię bułki. Wygladaja swietnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki , naprawdę warto spróbować tego połączenia smaków , chyba przez ten hummus kojarzą mi się jakoś z Turcją , pozdrawiam

   Usuń
 3. A co z przepisem na ten chleb - http://2.bp.blogspot.com/-s2f5yV12Iks/UgykbTsnXVI/AAAAAAAAAVQ/QLLOFk4i1Go/s400/1-168.JPG, będzie? :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Patrycja , praca i praca , trudno mi znaleźć w tym miesiącu czas , ale pamiętam i na pewno recepturę opublikuję może w święta znajdę więcej czasu , pozdrawiam Cię

   Usuń
  2. Dziękuję, w takim razie czekam :) Pozdrawiam!

   Usuń