Składniki :
150g zakwas żytni aktywny wydajność 200 %
400g mleko 3,2% tłuszczu
100 g mąka żytnia typ 720
50g mąka żytnia razowa typ 2000
100g kasza jaglana
275g mąka pszenna typ 750
20g słód jasny w płynie
10g sól
Myślałem , myślałem i wymyśliłem. A poważnie to myślałem o chlebie , który byłby zbliżony do posiłku pełnowartościowego , to znaczy zawierał właściwe proporcje białka/węglowodany /tłuszcze , ale także był smaczny. Kasze , to równie jak chleby , nasze polskie dobro , niedoceniane dobro. Tak więc połączyłem chleb mieszany pszenno - żytni z kaszą jaglaną zagotowaną na mleku , bo mleko to białko ale i smak. A wszystko to z braku czasu . Mając mało czasu łatwiej ukroić kromkę chleba i zrobić kanapki niż ugotować obiad ."Nie samym chlebem człowiek żyje" jak głosi przysłowie , a jednak pokusiłem się o chleb , który nie samym chlebem jest.
1 faza : kwas i zagotowana kasza jaglana na mleku
kwas :
- 150g zakwas
- 150g mleko 3,2% tłuszczu o temp 24oC
- 100g mąka żytnia typ 720
- 50g mąka żytnia typ 2000
zagotowana kasza jaglana :
- 100g kasza jaglana
- 250g mleko 3,2%
2 faza : ciasto właściwe
- 450g kwas (z fazy poprzedniej)
- 320g zagotowana kasza jaglana (z fazy poprzedniej było 350g ale w trakcie gotowania mleko paruje)
- 10g sól
- 20g słód jasny w płynie
- 275g mąka pszenna typ 750
Mój chleb fajnie potrzaskał w trakcie wypieku i świetnie smakował , choć zaskoczony byłem , że mało mleczny okazał się finalnie. Jednak za każdym kęsem wiedziałem , że jem coś wartościowego innego i nie musiałem gotować obiadu przez dwa dni :)
Wpis dołączam do http://zapachchleba.blogspot.com/p/na-zakwasie-i-na-drozdzach.html
Bardzo ciekawy przepis. Zastanawiam się czy zamiast słodu mogę dodać melasy ?Pozdrawiam M.
OdpowiedzUsuńSpokojnie można zastąpić słód melasą , pamiętając jednak , że przy identycznej gramaturze 20g , chleb (szczególnie miękisz) będzie ciemniejszy. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
OdpowiedzUsuńa można pominąć słód?
OdpowiedzUsuńMożna pominąć słód (dodając wówczas 20g wody) lub zastąpić taką samą ilością miodu. A przy okazji Twojego pytania doprecyzuję i dopiszę w poście, że użyłem słodu płynnego, co wymusza jego zastąpienie płynem a nie mąką jak by to miało miejsce w przypadku użycia słodu w postaci proszkowej (zmielone wysłodowane ziarna).
UsuńJedno pytanie - kaszę jaglaną zagotowujesz tylko, to znaczy doprowadzasz mleko do wrzenia i szlus, czy gotujesz ją kilka minut?
OdpowiedzUsuńDoprowadzam do wrzenia i pozostawiam do przestygnięcia resztę załatwia kwas zawarty w cieście właściwym , pozdrawiam
OdpowiedzUsuń